Българският Регионален център за дигитални решения и иновации към НКИЗ с ключово участие в международен форум за изкуствен интелект и дигитална трансформация във Франция

В периода 30 юни – 2 юли 2025 г. представители на Регионалния център за дигитални решения и иновации към Национална компания индустриални зони (НКИЗ) взеха участие в престижен международен форум, организиран от Европейския дигитален иновационен хъб – EDIH Green Power IT в Лил, Франция. Представителната група бе ръководена от Габриела Любенова в качеството ѝ на Административен мениджър, представляваща НКИЗ ЕАД, както и от Миглена Иванова – Ръководител на РЦДРИ НКИЗ.

Събитието събра водещи европейски дигитални иновационни хъбове от България, Франция, Италия, Германия, Гърция, Украйна, Унгария, Белгия, Литва и Естония с цел обмен на ноу-хау, изграждане на устойчиви партньорства и стартиране на съвместни транснационални проекти в сферата на изкуствения интелект (AI) и дигиталната трансформация.



Екипът на РЦДРИ НКИЗ се включи активно в редица стратегически инициативи, сред които: Участие в AI Summit на тема „Изкуствен интелект и дигитално сътрудничество“, където бяха обсъдени най-новите технологични тенденции и добри практики; Включване в специализирани работни ателиета, посветени на съвместни дигитални услуги, обучения и демонстрационни решения; Провеждане на срещи с представители на другите дигитални хъбове, част от мрежата на Европейските дигитални хъбове, с цел разширяване на международната мрежа за сътрудничество.

Сред акцентите на визитата бяха и посещения на изследователски центрове като EuraTechnologies и Inria, където бяха представени успешни модели за взаимодействие между научната общност и индустрията.

Ключов момент от събитието бе участието на министъра на изкуствения интелект и дигитализацията на Франция – Клара Шапаз, която подчерта значимостта на международното сътрудничество в областта на иновациите.

С това участие Регионалният център за дигитални решения и иновации НКИЗ затвърди своята роля като стратегически партньор в европейската дигитална екосистема и положи основите за бъдещи съвместни проекти с активно българско участие.